Rdesno – Polygonum

Opletka čínská ( polygonum aubertii)

Opletka čínská je velmi rychle a agresivně rostoucí popínavá rostlina, která porůstá velmi rychle pergoly , ploty, ale i celé domy. daří se jí na slunci nebo i v mírném stínu, kvete celkem nevýraznými býlími květy. Pro zachování alespoň přiměřené velikosti je nutný celkem zásadní každoroční střih, jinak je pro ní konstrukce i velké pergoly celkem krátkodobou záležitostí, pokryje ji zcela. Nevyžaduje hnojení, ani zvláštní péči, roste sama velmi dobře prakticky v jakékoli půdě.

Název této lianovité rostliny je složen ze dvou řeckých slov, a to polys – to znamená mnoho, a gony – uzle. Je to opravdu rostlina, která dělá neproniknutelnou spleť lianovitých šlahounů a proto je tak oblíbená k popínání plotů. Šlahouny této rostliny dorůstají 20 metrů délky i více. Pro konstrukci potřebují dobrý drát nebo latě a konstrukce musí být velmi pevná, poněvadž rostlinná je značně veliká. Převážně se u nás pěstuje Polygonům buldschuanicum, které má původní vlast v Buchaře v oblasti Baldžuánu. Kůru má světle šedou až hnědě šedou. Listy jsou srdčité, 6—9 cm dlouhé a polovinu tak široké, barvy sytě zelené. Květy jsou drobné, v řídkých hroznech, které mohou být až půl metru dlouhé. Jednotlivé kvítky jsou bělorůžové, na spodní straně tmavší Když nastanou v září chladnější noci.
Polygonům, baldschuanicum začíná kvést koncem července a ozdoba, kterou tvoří ze začátku květy a později ploché plody, vydrží dlouho do podzimu. Polygonům albertii není tak bujně rostoucí jako P. baldschuanicum, i když roční přírůstky bývají 5—6 m. Jsou slabší a v mládí je kůra karmínově červená. Listy má P. aubertii užší než P. baldschuanicum, na vrchní straně tmavě zelené, po okraji a na špičce přechází do červena, spodní strana listu je světlejší. Květy jsou sotva půl cm široké, ale stejně jako u předchozího tvoří velké, řídké hrozny,které se objevují na konci výhonu. Květy jsou bílé, vykvétají v červenci a vydrží do září. P. aubertii je jemnější než P. baldschuanicum, ale v době květu je P. baldschuanicum krásnější.

Oba druhy jsou nenáročné a beze škod snášejí městský prach a smog. Mohou se použít k popnutí zdí, kůlen. pergol, kmenů stromů. Pro svůj rychlý růst mají proti ostatním popínavým rostlinám tu přednost, že velmi rychle pokrývají prostor, který chceme nechat zarůst, a přitom musíme oceňovat ještě velmi bohaté kvetení a stejně dekorativní plody. Květné hrozny, zejména od  P.baldschuanicum, mohou sloužit jako řezané květy do váz. P. baldschuanicum i P. aubertii nejlépe vyhovuje vlhčí, těžší půda, v níž v několika letech vytvoří mohutné rostliny. Ani v chudších půdách však rostliny neživoří, jen poněkud slaběji rostou. Prospívá jim hlavně slunná poloha, ale dobře se vyvíjejí i v polostínu. V blízkosti plotů nebo konstrukce, po níž vedeme rdesno, není dobře vysazovat jiné dřeviny, “protože dlouhé šlahouny se hned. na těchto dřevinách zachytí a obrůstají je.

Jestliže se nám zdá, že rdesno na plotě nebo jinde již příliš zdivočelo, můžeme ho značně hluboko seřezat. Při jeho velké životnosti v krátké době nové výhony opět pokryjí celou plochu, která je pro tuto popínavou rostlinu určena. Při výsadbě se však doporučuje první zimu mladé rostliny chránit proti holomrazům přikrývkou z chvojí.

Napsat komentář