Popínavé rostliny na pergoly

Pergola a popínavé rostliny k sobě neodmyslitelně patří. Vždyť právě hlavní účel stavby pergoly je sloužit jako opora pro popínavé rostliny. V dnešní době velmi oblíbené zastřešené pergoly, které čím dál vídáme na českých zahradách, tak trochu ztrácejí svůj původní smysl a účel a stále více připomínají zastřešené altány, než vzdušné zahradní pergoly.

Jaké popínavé rostliny do pergoly zvolit?

Při výběru vhodného druhu popínavky musíme zohlednit několik kritérií, které nám napomohou při volbě té správné rostliny:

 • Prostor kolem pergoly
  Má být popínavá rostlina jen estetickým doplňkem pergoly, nebo má konstrukci pergoly zcela pokrýt?  Jiný prostor zabere kvetoucí trubač, a jiný třeba bujně rostoucí rdesno.
 • Opadavost popínavé rostliny
  Počítáte s tím, že každý podzim zbude z rostliny kolečko spadaného listí? Bude Vás bavit jej každoročně uklízet? Je pergola postavena tak, že listí opravdu půjde pohodlně odstranit ze všech zákoutí pergoly bez nutnosti její částečné demontáže?
 • Kvetoucí pergoly
  Má být Vaše pergola obalena záplavou květů, nebo má naopak celoročně působit svěžím zeleným dojmem? Většina stálezelených druhů popínavek nemá příliš zajímavé květy, a naopak většina kvetoucích druhů popínavých rostlin je na podzim opadavá.
 • Robustní pergola nebo jemná treláž
  Nezapomínejte, že některé popínavé rostliny jsou dosti agresivní ve svém růstu. Je Vaše pergola dostatečně robustní na silnou a vzrostlou vistárii? Konstrukce zřejmě ano, ale co ozdobné mříže v pergole – tzv. treláže ? Dokáží odolat laťky takové mříže dlouhodobému působení výhonů vistárie nebo rdesna ?
 • Sluníčko nebo stín?
  Umístění pergoly je zcela zásadní pro výběr vhodné popínavé rostliny. Třeba velmi oblíbený plamének – Clematis Vám na studené severní straně těžko bude nádherně kvést, na druhou stranu třeba hortenzie asi nebude dvakrát dobře snášet sluneční úpal jižní strany pergoly
 • Rychlost růstu popínavky?
  Pokud jste nedočkaví, a rádi byste měli pergolu popnutou co nejdříve, pořiďte v zahradnictví již vzrostlé dospělé rostliny. Jsou sice dražší, ale lépe se ujímají a rychleji nakvétají. Bez potíží takhle opatříte velké rostliny vistárií a některých druhů zimolezů. Nezapomínejte ani na popínavé letničky, jsou rekordmani v rychlosti růstu, a nádherně kvetou

Napsat komentář