Plamének – Clematis

Plamének alpský

Plamének alpský je zástupce malokvětých plaménků, a květe od května do června převislými modrými květy. Je velmi často užíván  jako půdní pokryv, není vhodný k použití na pergoly či stěny nebo zdi. Existují různé kultivary s bílými, rudými  nebo modrými květy, doporučujeme výsadbu na slunné či polostinné místo, do dobré půdy , prohnojené organickými hnojivy.

Plamének Armandův

Plamének Aramandův je stále zelený druh clematisu, v našich místních podmínkách ne vždy zcela mrazuvzdorný. Proto je vhodná vyýsadba na teplou jižní stranu, nebo výsadba do nádoby a jeho přezimování ve skleníku nebo zimní zahradě. Kvete od dubna do začátku června, středně velkými, bílo růžovýmiu květy. Vyžaduje propustnou , humozní půdu s dostatkem zálivky.

Plamének hnědý

Plamének hnědý dorůstá zhruba 2 metrové výšky, květe od června do srpna nápadnými, červenohnědými malými květy. Doporučujeme výsadbu na slunné stanoviště, a vyvázání k opoře pergoly nebo ozdobné mříže, není schopen se sám pevně uchytit.

Plamének celolistý

Plamének celolistý je bujně rostoucí popínavá rostlina, která slouží k popnutí pergoly či jiné konstrukce , je nutné ji však pečlivě vyvazovat. Díky svému bujnému růstu je velmi často používán i jako půdopokryvná rostlina, vhodná je kombinace s půdním pokryvem s mulčovací kůry. Kvete malými bílými nebo nachovými květy od června do srpna.

Plamének Joinův

Plamének Joinův je dřevnatý, asi 3-4 metry vysoký polokeř. Díky svému vzrůstu není příliš popínavý, lépe je jej použít jako půdopokryvnou rostlinu nebo solitéru u zdi. Kvete malými květy bélé barvy od srpna až do konce září.

Plamének velkokvětý

Plamének velkokvětý je dřevnatý plamének, dorůstající až 3 metrové výšky. Velmi dobře porůstí nízské zídky, je možné ho použít i jako půdopokryvnou rostlinu. Kvete od května do června modrými květy, velmi opojně vonícími. Doporučujeme výsadbu na slunné nebo polostinné místo, při použití u pergoly je nutné vyvazování, vhodný je i lehký řez pro zvýšení šance na dosažení většího množství květů.

Napsat komentář