Podražec

Podražec pobřežní

Podražec pobřežní je na teplotu a polohu choulostivá popínavá lijána, a u nás ji pěstujeme v nádobách nebo ve volné půdě ve sklenících.  Ve skleníku dorůstá rostlina 5 až 6 metrů, v nádobách, které na zimu před mrazem uklízíme, dorůstá zhruba poloviční velikosti. Malé vejčité listy této popínavé rostliny jsou opadavé, květy jsou zajímavé svým neobvyklým tvarem , a mají červenohnědou barvu.  Častý způsob je množení semenem, u této popínavky velmi časté.

Podražec dřevnatý

Podražec dřevnatý je v našich podmínkách plně mrazuvzdirná, ovíjivá lijána s velikými sdrčitými listy, které tvoří velmi hustou zelenou stěnu. Ke svému růstu vyžaduje oporu pergoly nebo jiné dřevěné  konstrukce, díky velikosti listů, které odpaří velké množství vody, vyžaduje dobrou zálivku, a preferuje dobře živinami zásobenou půdu. Květy jsou podobné jako u Podražce pobřežního, červenohnědé ve tvaru dýmky.  Dorůstá cca 5 metrové výšky, několik sezon trvá, než se trvale ujme.

Svými květy je podražec velice zajímavá popínavka. I tato pnoucí rostlina je bohatá na jména. Dneska se nazývá Aristolochia macrophylla, dříve A. Sipho, a potom A. durior. Rostliny mají ovíjivé stonky, jejichž pomocí šplhají velmi vysoko (15—20 m). Roste velmi rychle. Listy jsou veliké, 30 cm v průměru, okrouhle srdčité a kladou se střechovitě na sebe, takže vytvářejí ne příliš širokou, zcela neprůhlednou stěnu. Jsou vhodné pro krytí besídek, které popnou hustě nejenom ze stran, ale i střechu. Kvete až ve vyšším stáří. Květy jsou nápadné tvarem — podobají se malé dýmce — nikoli však barvou, jsou zelené. Doba květu: květen—červen.

Aristolocholia  moupinensis je poněkud choulostivější, může se sázet jen v teplých polohách a na jižní stěnu. Listy má menší, dlouze srdčité a na vrchní straně tečkované. Květ má podobný jako předchozí, z vnější strany zelený, uvnitř žlutý s trojlaločným okrajem. Na žluté barvě jsou četné purpurovité tečky.

Aristolocholia tomentosa (plstnatý) neroste tak bujně jako A. macrophylla, také list je menší a všechny části rostliny jsou plstnaté (tomentosa). Listyjsou široce oválné, světle žlutozelené a teprve v létě ztmavnou.

Všechny pnoucí podražce mají široké použití: na stěny domů, které svým střechovitým uspořádáním listů chrání před vlhkostí, na zdi, ploty, na kmeny stromů a sloupy a na besídky. Podražce jsou velmi vytrvalé, netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Kromě Aristolocholia moupinensis, která miluje teplo a slunce, snesou ostatní jak slunce, tak polostín i hluboký stín. Nesnesou však sucho, musí se důkladně zalévat. Pro dobrý růst je nutná lehčí půda.

 

Napsat komentář