Aktinidia

Aktinidie význačná

Aktinidie význačná je rostlina ozdobná svým listem a pochází z Asie. Listy se na podzim krásně barevně zbarvují, květ této aktinídie je bílý, rostlina však vykvétá pouze v teplejších lokalitách, barva květů je bílá. Rostlina se popíná po zdech, plotech a pergolách, roste bujným růstem a po několika letech růstu v dobrých podmínkách je schopna porůst plochy v desítkách metrů čtverečních. Plody jsou podobné jako u Kiwi, bohužel však nejsou jedlé a chutné.  Vyžaduje oporu – vhodné jsou pergoly, ozdobné mříže či jiné dřevěné konstrukce. Při popínání fasád vyžaduje vodící drát nebo jinou podporu.

Aktinidie čínská – Kiwi

Aktinidie čínská, u nás známá jako  Kiwi, je velmi bujně rostoucí opadavá popínavá rostlina. Tato popínavá dřevina má velké, vejčité zelené listy a bílé, drobné květy. Ke získání plodů známých jako Kiwi je třeba samčích i samiččích rostlin, rostlina je dvoudommá a pokud chcete získat plody, potřebujete obě rostliny. Existují i jednodommé kultivary, nejsou však přílůiš rozšířeny. Pro pěstování je třeba zajistit slunné, teplé místo s dostatkem hůmozní půdy, popínavka má ráda zálivku, k růstu potřebuje oporu –  je tedy nezbytně nutné alespoň z počátku pomoci vyvazováním na dřevěnou konstrukci pergoly či ozdobné mříže.

Aktinidie Kolomikta

Aktinidie Kolomikta je popínavá rostlina s bíle panašovanými, oválnými listy. Během sezony bílá u některých kultivarů přechází do růžové barvy. Tento druh není tak bujně rostoucí, vyžaduje vždy slunné stanoviště , a dobrou humozní půdu.

Napsat komentář