Vzpěrné popínavé dřeviny

Tato skupina popínavých rostlin nemá žádné úpony, přísavky či ovíjivý stvol,  a proto tedy potřebují velmi dobrou oporu a pomoc s vyvazováním dorůstajících výhonů. Rostliny je lépe vyvazovat častěji , abychom mohli lépe tvarovat jejich růst a nezápasili s dřevnatými výhony a nemuseli provádět radikální střih.

Pro tento typ popínavé rostliny je prakticky nutností nosná konstrukce – ozdobná mříž, dřevěná nebo kovové treláž, někdy jsou používány i vodící lanka. Bez podpory a častého dovazování ( frekvence podle rychlosti růstu) skončí popínavka beznadějně na zemi při prvním poryvu větru.

Asi nejznámější zástupcem této skupiny jsou pnoucí růže, které odmění majitele nádhernými květy po celou aktivní sezonu. Pokud jim dopřejete dostatek živin  a zálivky, budou při správném střihu okrasou Vaší zahrady. Oblíbené jsou také různé druhy ostružiníků, které při dobré volbě druhu přinesou i chutné, a navíc barevně velmi zajímavé sladké plody. Do této skupiny bychom mohli zařadit i některé z oblíbených barevných kultivarů brslenů, nebo i skalníků. Skalníky pak zkrášlují podzim i trsy barevných, červených, oranžových nebo zářivě žlutých plodů.

Na volbu stanoviště nejsou příliš choulostivé, a prosperují prakticky kdekoli. Někdy se také doplňují s ostatními druhy pnoucích rostlin, a vytváří tak barevně i tvarově zajímavé kompozice na Vaší zahradě.

Napsat komentář