Hlizola – Apios

Hlizola-Apios americana, jinak také zvaná Glycine apios dorůstá do výšky až 4 m. V zemi má dužnatou hruškovitou hlízu, ze které vyrůstají slabé výhony s lichospeřenými listy. Začíná vykvétat v červenci v hustých hroznech, jednotlivé květy jsou čokoládově hnědé s nádechem do červena. Tvar květů je jako u všech motýlokvětých rostlin. Příjemně voní.

Nevýhodou je, že když je rostlina příliš hustá, květenství je schováno mezi listy. Spokojí se s jakoukoliv zahradní půdou, není-li příliš suchá, těžká a kyselá. Hodí se, jak na popnutí plotů, zdí, kmenů stromů, tak i na stěny budov, kde ovšem musí mít laťovou konstrukci. Květenství je vhodné k řezu, tak jako hrachor, vydrží ve váze více než týden. Rozmnožuje se pomoci postranních hlízek, stejně jako jiřiny, nemusí se však na zimu ze země vyndávat. Jedinou její závadou je, že u nás není ještě dostatečně známa, a proto také v našich zahradnictí těžko shání.

Další druh hlizoly se jmenuje Apios princeana, rovněž ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 6 m, i více, bohatě kvete s květy světle růžovými, ale s tou ještě nejsou dostatečné zkušenosti, pokud jde o zimovzdornost v našich podmínkách.

Napsat komentář