Hortenzie – Hydrangea

Hortenzie má mnoho druhů kultivarů, ale popínavá je pouze forma hortenzie řapíkaté, která se pne sama, a daří se jí jak ve stínu, tak na slunci. Rostlina potřebuje na začátku oporu, vhodné jsou například vodící dráty, které pomohou těžkou rostlinu udržet u zdi. Hortenzie porůstá nejen ploty, pergoly a zdi, ale i volnou půdu, pokud si nenajde oporu. Na podzim listy žloutnou , květenství je bílé. Někdy velmi dlouho trvá, než se hortenzie ujme, pak ale velmi dobře porůstá vše, co ji přijde do cesty.

Mezi kvetoucí pnoucí dřeviny patří také pnoucí druh Hydrangea pelitolaris nebo také H. scandens. Pne se pomocí vzdušných kořenů. Může sejí také osázet zídka tak, že spadá dolů (scaandens). Vysadíme-li ji schodišti, musíme občas šlahouny, které narůstají na schody, odstraňovat. Na vrchol zídky se velmi dobře hodí tato hortensie spolu s Jasmínum nudiflorum, nebot pravý jasmín nemá zařízení ani a šplhání, ani na ovíjení a působí slmi dobře, když se opírá o šlahouny hortensie popínavé. V zahradě můžeme vysazovat do sloupů nebo sloupovitýeh keřů. Necháme-li ji šplhat po konstrukci, dosahuje výšky až deseti metrů.

Je vhodná také a pokrývání vyšších zdí. Listy sedí dost hustě, stopky jsou stejně dlouhé jako list. Květy hortnezie tvoří plochá květenství, začíná kvést koncem května. Květenství mají průměr asi 25 cm. rprostřed jsou plodné květy, po krajích neplodné v bílé barvě, když jsou květy nenápadné, půsbí přesto dekorativně svým množvím květenství.

Hortensie popínavá žádá alespoň trochu chráněné místo, zejména proti východnímu a jižnímu slunci. Jako všechny hortensie se musí sázet do kyselé země, do které je přidána mórovka. Vysazujeme-li ke zdi, nesmí to být nikdy zeď obrácená k jihu.

Napsat komentář